Erdei Zoltán

Vendégszereplőink a DVSC labdarúgócsapatának játékosai, edzői, vezetői. Az egykor velük készült interjúimat teszem most ismét elérhetővé.

1998. március 12. - sportstatisztika.com (Tóth András Balázs)

- A stadion kinek a tulajdonában van, milyen irányú fejlesztése várható?

- Az Oláh Gábor utcai sportlétesítmények három jogi személyiségű társaság tulajdonában vannak. Ezek az Önkormányzat, a Daewoo és a Titász. A Nagyerdei Stadion az Önkormányzaté, a Vágóhíd utcai pedig a MÁV Rt. tulajdonában van, de kezelője és használója a DVSC.

- Hány százalék esélyt lát az új stadion megépülésére?

- A 2004-es Európa-bajnokságra pályázatot adtunk be. Tanulmányterv készült a Nagyerdei Stadion helyén felépítendő új 30.000-es stadion elkészítésére. Ez év december 31-ig döntenek, hogy Ausztria és Magyarország kapja-e egyáltalán a rendezési jogot. Majd 1999. első félévében jelölik ki a helyszíneket. A debreceni új stadion kb. 9 milliárd forintba kerülne. Ennek 20%-át kell saját erőből fedeznünk. Ez 1,5 - 2 milliárd. Százalékot inkább nem mondok, de így már lehet érezni az esélyek nagyságát...

- Mennyi pénz gyűlt össze eddig a világításra; mennyi kell még?

- Van egy 30 millió forintos nagyságrendű ajánlatunk az Oláh Gábor utcai stadion villanyvilágítására. Nemrég szavazott az Önkormányzat az általa ehhez adandó 19 milliós támogatásról. Nos, ezt 22-16 arányban leszavazták, így ebből a forrásból nem jutunk pénzhez. Rövidesen dönt az elnökség, elfogadjuk-e az említett ajánlatot. Kedvező, hogy két és fél év alatt kell rendeznünk az építés költségeit, de előttünk áll a gazdasági társasággá alakulás, fizetnünk kell a közterheket, a szakosztályok működtetését kell biztosítanunk, stb. Meglepett minket az önkormányzati döntés, ez a beruházás egyértelműen a lakossági igényeket szolgálta volna. Azt még nem tudjuk, mennyi pénz folyt be az önkéntes adakozásokból, a három urnát majd csak közjegyző jelenlétében bonthatjuk fel.

- Körülbelül mennyi a klub éves költségvetése, milyen arányban oszlik meg a szakosztályok között?

- Körülbelül 300 millió forint az éves költségvetésünk. Ebből egészen pontosan 62% a labdarúgó és 38% a kézilabda szakosztályé.

- Hogyan oszlanak meg a klub bevételei? (jegyeladás, szponzori pénzek, tv-jogdíjak, stb. arányai)

- Ezek a teljes bevétel 60-65 százalékát teszik ki. Jegyek és bérletek eladásából, valamint a Loki Páholy díjaiból évi 20 millió folyik be, a tv-jogdíjak 12 milliót tesznek ki. A szponzoroktól 80 milliót kapunk, és jelentősek az átigazolási összegek is. Kiemelném, hogy a jegybevételeink csak 5-6%-ot képviselnek.

- Mekkorák a klub adósságai, tartozásai a többiekhez képest?

- A nagyobb klubokkal nem is vetem össze a helyzetünket, de a hasonló méretű egyesületek között a szerény középmezőnyban vagyunk. Az 1997. december 31. előtti tartozásokat központilag, az OTSH-n keresztül rendezik (erről a közeljövőben dönt a Parlament), de 1998. január 1-től teljesíteni kell a fizetési kötelezettségeket. Ezt keményen szankcionálják, ami akár a bajnokságból való kizárást is jelentheti.

- Milyen lehetőségek vannak külföldi befektetők bevonására? Tett-e lépéseket a klub ezzel kapcsolatban?

- A klub komoly erőfeszítéseket tett és tesz. De az ő oldalukról is néznünk kell a dolgot: miért fektetnének a magyar fociba? Egyszerűen nincsen fizetőképes kereslet rá. Még Magyarországon belül sem. Külföldön pedig "labdába sem rúghatunk" a sokkal olcsóbb és sokkal jobb (pl. afrikai) futballistákkal szemben. Egy befektető pedig vagy a játékosokra "harap" vagy a közönségre. Nos, ez kitűnően működik pl. Angliában, ahol a soktízezer bérletessel a klub bevételének nagy részét, akár 65-70%-át a jegyeladások teszik ki. Mint említettem, nálunk ez 5-6%...

- Létezik-e középtávú üzleti terv a DVSC-nél, amit egy külföldi befektetőnek is be lehet mutatni?

- Természetesen létezik. Ismét arra kell utalnom, nem hemzsegnek a befektetők a magyar fociban. De úgy gondolom, hiába csinálnánk sokkal jobb focit, akkor sem lenne meg hozzá a fizetőképes kereslet. Számoljuk csak ki, mennyibe kerül egy négytagú családnak kimenni a meccsekre, és ez hogyan aránylik a fizetésekhez. A már említett Angliában kerülhet egy belépő (átszámítva) 10-12 ezer forintba, nálunk ez elképzelhetetlen. Először a gazdaságot kell rendbetenni az egész országban. Sajnos, Kelet-Magyarország helyzete ilyen tekintetben sem kedvező.

- Milyen nagyságrendű összegre lenne szükség, hogy a DVSC-Epona "ütőképes" európai csapat legyen?

- Ez olyan kérdés, mint ha azt kérdeznénk a polgármester úrtól, mekkora pénzból lehetne Debrecen "európai" város... Nincs is értelme összeget mondanom. Az is nagyszerű lenne, ha "ütőképes" magyar csapat lenne a Loki.

- Milyen a viszony, az együttműködés a klub és a sportiskola között?

- A 25 éve nagyszerűen működő sportiskola egyik legfőbb támaszunk. Öt évvel ezelőtt ez volt az egyetlen forrásunk, a nulláról építettünk bajnoki bronzérmes csapatot. Az utánpótlásra jelentős összegeket szeretnénk áldozni, ez közép- és hosszútávú terveink egyik alappillére.

- Vonzza-e a szponzorokat a jó utánpótlás?

- Az utánpótlás természetesen érzelmileg vonzza a szülőket, és rajtuk keresztül a vállalkozásokat, esetleges szponzorokat. A szülők a fociban egzisztenciális perspektívát látnak, de ezt nem használjuk ki okosan. A gyerekeknek például mezre, cipőre is alig futja, és még nem is beszéltünk az edzéslehetőségekről. Debrecenben alig van néhány füves pálya és egyiknek sincs villanyvilágítása. Ez edzéseket öt óra körül be kell fejezni. Norvégiában este tízkor is rúgják a labdát, mindennapos a villanyfényes edzés a gyerekeknél is. Ez már látszik is a norvég focin. Nálunk heti 2-3 edzésen mit fejlődik egy gyerek?

- Milyen esélyei vannak a DVSC-nek az Intertotó-kupában való indulásra?

- Jelentkeztünk a pályázó magyar csapatok közé, de kérdéses, tudnánk-e fedezni az igen tetemes költségeket. A szállás, a vendégcsapatok fogadása is nagy összeget emésztene fel, ráadásul távoli csapatokat kifogva az utazás is nagyon nagy összegeket vinne el. A kiadásokkal szemben még a Kupa győztesének sem lesznek óriási közvetlen bevételei. Azonban az indulásunk lehetősége továbbra is fennáll.

- Várható-e Sándor Tamás visszatérése?

- Ha lesz annyi pénzünk, hogy megvegyük...

- Hányadik helyre várja a csapatot a bajnokság végén?

- A célkitűzés az 5-6. hely elérése.


Tóth András Balázs

Forrás: sportstatisztika.com

Friss hírek

november 17., 20:14

Nem sikerült

Kevesebb hibával, koncentráltabban játszott a Valcea, így a visszavágót is megnyerte és végül kettős győzelemmel jutott az Európa Liga csoportkörébe. A DVSC SCHAEFFLER búcsúzott a nemzetközi porondtól. Tovább...

november 16., 17:00

Nehéz lesz, de sikerülnie kell!

Kétgólos hátrányból vág neki a DVSC SCHAEFFLER a SCM Ramnicu Valcea elleni visszavágónak vasárnap 18 órakor a Hódosban. Tovább...

november 13., 19:44

Fontos győzelem Mosonmagyaróváron

Végig kiegyenlített mérkőzésen, komoly küzdelem árán, nagyon értékes két pontot szerzett a DVSC SCHAEFFLER Mosonmagyaróváron. Tovább...

november 12., 17:00

Bronzérmesek egymás közt

Szerdán a szezon egyik legfontosabb bajnokija vár Mosonmagyaróváron a DVSC SCHAEFFLER csapatára. A 17.30-kor kezdődő találkozót az M4Sport élőben közvetíti. Tovább...

november 10., 19:02

Szoros meccsen, kétgólos vereség Romániában

A hazai együttes a félidőben még öttel vezetett, de kőkemény munkával sikerült két gólra felzárkózni a végére. A továbbjutás kérdése teljesen nyitott, izgalmas lesz a visszavágó. Tovább...