Helyzetjelentés az egyéves honlapról

A DVSC-KORVEX női kézilabdacsapatának honlapja egy esztendő alatt óriási fejlődésen ment keresztül. Elegáns, könnyen áttekinthető, modern és tartalmas. Olvasottságunk folyamatosan nő, szeretnek ide járni a sportot kedvelők. Dövényi-Nagy Tamás áll az informatikai fejlesztések hátterében, ő a mi webmesterünk. Az ő magas színvonalú munkája eredményeként a honlapunk karácsonyra szépen megújult. Büszkék vagyunk Tamásra, s a webműhely titkairól kérdezgettem őt.

2010. december 26., 20:50 (handball)

– Egyesztendős a honlapunk. Egy évforduló, amit nem ünneplünk, de minden okunk megvan az elégedettségre. Mi jut eszedbe elsőre? Büszke vagy a munkádra?

– Ne várj tőlem túl nagy érzelmi megnyilvánulásokat, ettől én sokkal racionálisabb vagyok. :) Büszkeséget talán a lengyelországi diadalmenet után éreztem először – örültem, hogy a honlap révén közöm lehet a csapathoz. Elégedett pedig szerencsére sosem voltam vele, ez a fejlődés végét jelentené.

– Remek honlapunk van, kiválóan szerkeszted.

– Magam sem tudom, hogy mi lenne a megfelelő elnevezés arra a karbantartásra, fenntartásra, fejlesztésre, amit csinálok. Talán a ma már nem túl divatos webmester szó. A szerkesztés szerintem nem ez, hiszen nálunk nincs klasszikus értelemben vett szerkesztőség. Egyébként véreskezű szerkesztő lennék, gyorsan szétszéledne egy a mostanihoz hasonló önkéntes stáb. :)

– Téged úgy ismerünk, hogy nem is ismerünk. Azt tudjuk, hogy ott vagy állandóan a honlapon, de mivel foglalkozol a magánéletben?

– Éjjel-nappal honlapokat és webes alkalmazásokat gyártok a Debreceni Egyetem és különböző cégek munkatársaként. Tipikus túlképzett munkaerő vagyok: amihez tényleg értek, azt sohasem tanultam.

– Hogyan kerültél a DVSC-Korvex honlapjához? Úgy tudom, ti kerestétek meg a LOKI-t. Hogy volt valójában?

– Őszintén szólva tavaly októberig azt sem tudtam, hogy ilyen csapat egyáltalán létezik. Akkor mutatta meg Micskei Peti kollégám a régi honlapot, és hogy a fórumban már régen szó van a megújulás szükségességéről. Tudtuk, hogy az egész ügy egy sokkal színvonalasabb megjelenést érdemelne, és azt is, hogy mi ezt meg tudjuk valósítani. Felvettük a kapcsolatot a klubbal, és felajánlottuk a segítségünket.

– Milyen volt a fogadtatás?

– Az első megbeszélésen nagyon pozitív volt a benyomásom. Baranyai Antal és Bereczky Attila fogadtak, akiknek vázolni szerettük volna az elképzeléseinket a működési modellre. Ezzel szemben Attila rögtön konkrét ötletekkel és igényekkel bombázott bennünket: megvolt a kellő lendület, átugrottunk néhány lépcsőfokot, ami önmagában is motiváló volt.

– A régi honlap sem volt rossz, de nem is igazán emelkedett ki az átlagból. Milyennek tartottad?

– Nem ismertem az előző honlapot, csak addig találkoztam vele, amíg lementettem a cikkeket és a képeket. De a technikai fejlődés miatt olyan gyorsan elavul egy honlap, hogy vagy folyamatos a fejlesztés, vagy néhány év után nincs értelme javítgatni, egyszerűbb tiszta lappal indulni. Itt az utóbbi állapot fogadott.

{{3}}

– Hogyan láttatok munkához? Mi vezérelt, milyen honlapot képzeltél el?

– Egy ideig nézegettem a régi honlapot és a látogatottsági statisztikákat. Próbáltam feltérképezni, hogy mi az, ami menthető. Aztán inspirációként megnéztem több száz hasonló profilú site-ot. Az összes NFL-, NHL-oldalt, magyar és nemzetközi kézilabda- és futballklubok honlapjait. Korábban teljesen hidegen hagyott a sport, így kellettek a minták, hogy meghatározzuk a funkciókat. Az ötletekből lassan összeállt egy koncepció, a többi meg csak rajzolgatás és kód. ;)

– Valójában milyen a felállás? Hogy működik a honlap a mindennapokban?

– Nem igazán lehet szerkesztőségről beszélni, legfeljebb nagyon virtuálisan. 6-8 teljesen informális kapcsolatban lévő önjelölt közreműködőt képzeljetek el, akik esetenként meg sem ismernék egymást az utcán, mivel még sosem találkoztak személyesen. :) Közös jellemzőjük, hogy mind maguk találták meg a helyüket a gépezetben, és nagyrészt a szabadidejüket áldozzák a honlapra. A legtöbb dolog még mindig nálam fut össze, de igyekszem a feladatok minél nagyobb részét automatizálni vagy legalább delegálhatóvá tenni.

– Van egy bűvös szó: látogatottság. Van összehasonlításod, a régi honlapra hányan kattintottak, s hányan a mostanira?

– Nehéz az összevetés. Egyrészt most más statisztikát használunk, másrészt a versenynaptárnak megfelelően van egy szezonális hullámzás. Korábban napi kb. 5-600 látogatás volt, ennek most többszöröse a napi forgalom. Az elmúlt évben 70 ezer egyedi látogató járt nálunk, akik 400 ezer látogatás során közel 2 millió oldalletöltést generáltak.

Napi oldalletöltések alakulása (2009.10.31-2010.12.20.)

– A kézilabdahonlapokat általában a saját szurkolók látogatják, aztán a kézilabda-szimpatizánsok, majd a sportot szeretők. Melyik szektor erősítésén fáradozol?

– Ez ebben a megközelítésben nem szempont. Természetesen a legfontosabbak a hazai szurkolók, de annál jobb, minél több olvasóhoz eljut a honlap tartalma. Minden látogatónak örülök, aki betartja az alapvető viselkedési normákat. A napi forgalom 2-3 százalékát pl. a győri vendégek adják, én az ő hozzászólásaikat is szívesen veszem. A hazai törzsközönséget a legnehezebb növelni, az ő létszámuk viszonylag állandónak bizonyult. A növekedést főleg a más honlapokról, illetve a keresőkből érkezők adják.

{{1}}

– Pedáns, precíz embernek ismertünk meg, s ezt saját tapasztalatból is megerősíthetem. :) Egy helyesírási hiba hány évet vesz el az életedből? A viccet félretéve, maximalista vagy?

– Nem nevezném magam maximalistának, de a közoktatás teljes kudarcának tartom, hogy annyi év alatt nem képes átadni 80 oldalnyi ismeretet – ennyi ugyanis a helyesírási szabályzatunk terjedelme. Sokáig minden cikket átnéztem és javítottam a honlapon, de ez túl sok időt igényelt. Azóta megtanultam becsukni a szemem. Pedig 5-6 egyszerű szabály ismeretével a hibák 80 százaléka elkerülhető lenne. Talán megérne egy fórumtémát a kérdés.

– Mi a helyzet a rovásírással?

– A rovásírás szerintem egy nagyon szép és különleges népművészeti motívum. Azt hiszem ezzel a meghatározással azok is egyetértenek, akiket zavar mindenféle jobboldali sallang. Amikor tavaly először voltam kint egy kézimeccsen, akkor még túl gyors volt nekem a játék, így inkább a lányok mezén lévő feliratok alapján próbáltam dekódolni, hogy mi is van a Korvex-molinóra írva. :) Mindig is érdekeltek az írásjelek, a kriptográfia, így nekem szakmai kihívás volt, hogy például ezt a riportot is olvashassátok rovásírással.

– Különös ennek a honlapnak az élete. Vannak szerkesztők, fórumozók, s a más forrásokat belinkelő szurkolók. Vannak cikkíró anyukák. Van sokat író tulajdonosunk. No, meg itt vagyok én is a riportjaimmal. Jó ez a színes kavalkád?

– A színvonalával együtt a hangulata is biztosan más lenne a honlapnak, ha egy profi szerkesztőség dolgozna rajta – de ez a veszély nem fenyeget. :) Egy főállású munkatársakból álló szerkesztőség ma már szinte egy napilapnál is luxus, egy sportegyesületnél pedig nagyon messze van a realitásoktól. Viszont a profi és az amatőr stábnak is megvan a maga előnye, nekünk ez utóbbit kell kiaknázni. Az adott körülmények között megközelítettük a lehetőségeink határát.

– Facebook és IWIW. Megférnek ezek a honlapunkon? Hol lehet a helyük hosszú távon?

– Nem használom ezeket a közösségi portálokat, minden magamfajta jóérzésű szociopatához hasonlóan merényletnek tartom a puszta létezésüket is. :) De tudomásul kell venni, hogy 2 millió honfitársunk nem így gondolkodik, és az ő kiszolgálásuk is fontos feladat. Utólag köszönet mindenkinek, aki javasolta a Facebook-integrációt, hiszen ma már onnan érkezik a legtöbb látogatónk, illetve sok más előnye is van. Ha tudnátok, hogy mi mindenre lehet használni, páran törölnétek az accountotokat... ;)

{{2}}

– Véleményed szerint mennyi idő után kell egy „ráncfelvarrás” egy honlapra? Egy-két év? Kötelező a megújulás?

– Ha a megjelenésre gondolsz, akkor azt nem tartom lényegesnek. A mi honlapunk jellegéből adódóan viszont kötelező a folyamatos tartalmi és funkcionális fejlesztés. Egy-két év után túl sok addigi munkát kellene kidobni a kukába, a folyamatos fejlesztés ezt fájdalommentesebbé teszi. Én pl. már nem emlékszem, hogy milyen lehetett a honlap az egy évvel ezelőtti induláskor. Biztosan nem volt még drukkerzóna, góltotó, szavazás, kommentelés. Nem volt kész a történelem vagy az edzőink rész, nem voltak nagyobb lélegzetvételű riportok, videók, Facebook-integráció sem. Mivel sokáig mindent én töltöttem fel, így hónapokig normális kezelőfelületre sem volt szükség, közvetlenül az adatbázisba írtam. Vagyis a fejlődés eddig is folyamatos volt, és remélhetőleg ezután is az lesz.

– Milyen újdonságokról tudsz beszámolni?

– Ha észrevétlenül is, de annyi új funkcióval bővült a honlap az elmúlt egy év során, hogy a legfontosabb most a navigáció teljes átalakítása volt. Ebbe a korábbinál rugalmasabb menürendszerbe most már könnyebben elhelyezhető lesz néhány újdonság: a fotókatalógus, a sajtófigyelő, az archív csapatok oldalai, az örökranglisták. A felhasználó-menedzsmentet is ki kellett hozni a címlapra, illetve nagyon sok ötlet vár még megvalósításra.

– Az utóbbi időben gyakran elérhetetlenné vált a honlap.

– Igen, a tárhelyszolgáltatónknak technikai nehézségei akadtak. Megvizsgáltam a szolgáltatóváltás lehetőségét, de ez nagyon összetett kérdés. Legalább ugyanannyi hátránya lenne, mint előnye.

– Milyen jellegű tanácsokat vársz a szimpatizánsoktól? Miben segíthetünk?

– A legegyszerűbben azzal tudtok segíteni, ha aktív felhasználói vagytok a honlapnak: hozzászóltok, szavaztok, tippeltek, kommenteltek, like-oltok. :) Eddig is mindenki sokat segített, aki leírta az ötletét vagy észrevételét a fórumba, és továbbra is az a legfontosabb, hogy minél többen megtalálják a saját szerepüket ebben a rendszerben. De most van ettől konkrétabb feladat is: az örökranglista javításában és bővítésében kérem a segítségeteket. Akinek megvannak a játékosok és az archív csapatok hiányzó fotói, az egy digitalizálás erejéig juttassa el őket hozzám. Köszi mindenkinek a közreműködést! Amiről pedig nem esett szó a riportban, arról nyugodtan kérdezzetek a kommentekben!


handball

Friss hírek

május 24., 20:12

Győzelem és negyedik hely

Magabiztosan, nyolc góllal verte a Vácot a szezon utolsó meccsén a DVSC SCHAEFFLER, de mivel az Esztergom is nyert, nem sikerült megszerezni a bronzérmet. Tovább...

május 22., 17:00

Szezonzárás a Vác ellen

Szombaton, a szokottnál korábban, 17.45-kor kezdődik a 2024/25-ös szezon utolsó meccse, a DVSC SCHAEFFLER - Vác találkozó. Tovább...

május 17., 20:20

Magabiztos győzelem Kisvárdán

Csak a szokásos. Egy szorosabb első félidő után, a másodikban hengerelt a DVSC SCHAEFFLER és végül magabiztos győzelmet aratott Kisvárdán. Tovább...

május 15., 17:00

Két pontért megyünk Várdára!

Május 17-én, szombaton, 18 órakor Kisvárdán játssza szezonbeli utolsó idegenbeli mérkőzését a DVSC SCHAEFFLER. Tovább...

május 10., 21:02

Győzelemmel ünnepeltük a kupagyőzteseket

A DVSC 30 évvel ezelőtt nyert először EHF Kupát. A mostani csapat a Dunaújváros elleni 11 gólos győzelemmel tisztelgett a kupagyőztesek előtt. Tovább...