Az elmúlt esztendőben, a decemberig tartó tizenegy hónapban négy szakvezetőt emésztett meg a DMVSC női kézilabda csapata: Halász Ferenc távozása után fél évig Varga István ült a kispadon, majd Szentgyörgyi János és dr. Földesi Béla kettőse következett az őszi idényben. Zaklatott időszakot jelentettek ezek a hónapok a debreceni NB I-es szakosztály életében - érthető tehát, hogy szinte megváltást jelentett decemberben az új edző hosszú távra szóló szerződtetése.
1982. január 30. - Hajdú-Bihari Napló (Árvay Sándor)
Komáromi Ákos érkezését fellélegezve fogadta a szakmai közvélemény - egyértelmű bizakodással várták ténykedését, annak ellenére, hogy egy kieső csapattól jött Debrecenbe. A Dunaújvárosban eltöltött pontosan egy tucat esztendőt bravúros munkálkodásnak ismerik országszerte: kizárólag saját erőre támaszkodva szinte a semmiből kovácsolt NB I-es gárdát. Úgy, hogy kitűnő munkatársakat toborzott maga mellé, s olyan bázist épített ki a Kohász szakosztályában, amelyből még sokáig táplálkozhat a magyar kézilabdázás. Úttörőolimpikon gyerekekkel indulva jutott el odáig, hogy az NB I-be tornázta fel magát az egykor megyei bajnokságban szerepelt férficsapat. Mint szakvezető azzal dicsekedhetett, hogy a felnőttek tizennyolc fős keretében csupán a két kapus nem volt saját nevelésű játékos; hogy 1975 óta mindig OIK-döntőbe jutott az ifi csapat (háromszor nyert aranyérmet), s hogy évek óta állandóan adott ifjúsági válogatott játékost a klub.
- Nyugodtan építkezhettünk, nem voltak türelmetlenek az ottaniak - tekint vissza a harminchét esztendős sportvezető a dunaújvárosi munkakezdésre most, amikor ismét egy új szakasz kezdődik az életében. - Egy évtizedre előre kellett terveinket megszabni, ennyi időt adtak arra, hogy erős kézilabdaéletet teremtsünk a Duna-parti városban. Hozzáláttunk, s kiépült a sportiskolai rendszer, esztendőről esztendőre több mint száz fiatallal foglalkoztunk tervszerűen. Nagyszerű edzői kollektíva jött össze, egymás keze alá adtuk az emberanyagot, egymást erősítettük - sorolja az irigylésre méltó körülmények összetevőit. Aztán rögtön megfogalmazza határozottnak tűnő terveit is, megelőzve ezzel a közbekívánkozó kérdést: - Igen,valahogy így kellene dolgoznunk itthon, Debrecenben is.
Ülünk a sportcsarnok lelátóján, s miközben a játéktéren az ifjúsági együttes gyakorol, az edző a beszélgetést gyakran megszakítva kommentálja a látottakat. Emlékezetébe vési az ügyes mozdulatokat, neveket jegyez a füzetébe. Meg-megszakad a monológ, de mindig visszatér a félbehagyott mondathoz.
- Debrecenben ezerszer jobbak a lehetőségek, mint Dunaújvárosban. Készen áll az egyesületi piramis, sok a szakosztály, hatalmas a megye, van honnan toborozni az utánpótlást. Csak bánni kell tudnunk az anyaggal! Belekezdünk! Az úgynevezett tartalékcsapattal, valamint a sportiskola úttörő és serdülő korosztályú gyerekeivel a feleségem foglalkozik, az NB-s ifi csapattal Lovas Katalin, az ötödik-hatodikos fiatalokkal pedig Nagy Béla. S aztán itt vannak a társegyesületek. Kollegális kapcsolatot akarok a megyében dolgozó edzőkkel, igen így mondom, hogy akarok, mert csak egymást segítve léphet előre a hajdú-bihari kézilabdázás. Közös munka esetén csak idő kérdése a siker.
Komáromi Ákos nem tartozik a vándoredzők közé. A kereskedelmi szakközépiskola elvégzése után sokáig Balmazújvároson tanított, s miközben levelező hallgatóként diplomát szerzett a nyíregyházi Tanárképző Főiskola testnevelés-történelem szakán, ügyes kis társaságot toborzott diákjaiból. Kézilabdázói, Kordás Pistáék úttörőolimpiát nyertek 1969-ben Pécsett. Az edző-testnevelő hat évig volt Üjvároson, aztán egy hirtelen lépéssel a Duna-menti iparvárosba költözött.
- Próbára akartam tenni önmagamat. Úgy éreztem, hogy a balmazújvárosi körülményekét már kinőttem. A lehetőségek határt szabtak az elképzeléseknek, s én olyan helyre vágytam, ahol minden energiámat a kézilabdázásnak szentelhetem, a sportágért élhetek, dolgozhatom.
- Itt volt a szomszédban Debrecen...
- Hívtak, hívogattak, de konkrét lépés nem történt. Csak akkor, amikor kezet adtam a dunaújvárosiaknak. Ekkor pedig már nem változtattam a szavamon. - Tizenkét évet töltöttem ott, először a fiúcsapat, majd 1973-tól a felnőtt együttes élén.
- Örök életében férfiakkal dolgozott. Nem jelent gondot most a váltás? Sarkítva fogalmazva: hogyan volt bátorsága elvállalni egy női együttes edzőségét, hiszen a cseréből adódóan rengeteg a buktató, s bár a sportág azonos, szinte alapvetően más feladatot jelent ez a munka...
- Nem tagadom, hogy rengeteg fejtörést, nehézséget okozott, s okoz még ma is az új feladat. Először is, alig ismerem a női mezőnyt, s nem volt fogalmam arról sem, hogy itt milyen csapatot kapok kézbe. Jelenleg együttesemből csak Batát láttam játszani korábban, még Kapitány Feri edzősége idején a Bethlen diákjaként. Juhásznéra pedig még úttörőjátékos korából emlékezem - s most utólag, másfél évtized múltán derült ki vele kapcsolatban a nádudvariak egyik csalafintasága: ahogy néztem a tagsági könyvében a születési évszámot, akkor döbbentem rá, hogy Etát "túlkorosként" szerepeltették egykor ellenünk, a Balmazújvárossal vívott úttörőolimpiai mérkőzésen. A többiekkel kapcsolatban még ilyen távoli élményem sincs.
- Miként lehetséges a gyors akklimatizálódás, a zökkenőmentes átállás?
- Elsősorban azáltal, hogy nem szégyen tanulni, hasznos dolgokat másoktól ellesni. Sokat segít a felkészülési időszakra tervezett számtalan mérkőzés, az MNK-sorozat, a Napló Kupa és a vidékbajnokság. Játék közben látom együttesemet, s ismerem meg a jövendő bajnoki ellenfeleket. Szükségesnek tartom a képmagnó használatát - Dunaújvárosban éveken át volt rendszeres segítőtársunk e masina. Nemcsak az ellenfelekről szerezhetünk így közösen kiértékelhető tapasztalatokat, hanem utólag saját meccseinket is elemezhettük. Fölösleges bizonygatni e módszer előnyeit.
- Van azért pozitív oldala is a férficsapatnál eltöltött sok-sok esztendőnek, nem?
- Feltétlenül. Elsősorban a fizikai felkészítés terén. Úgy hiszem, hogy korábbi tapasztalataim alapján én egy kicsit férfiasabb szellemben, erőteljesebb munkával közelítek a női csapathoz. A kézilabdázás olyan, mint a tornasport: a gyengébb nem képviselői három-négy év késéssel itt is átveszik a férfiak által már használt "elemeket". No, ezen a területen most egy kicsit megugorhatunk. Talán sikerült megvalósítani, hogy gyorsabb, keményebb, férfiasabb lesz a DMVSC-lányok játéka, megelőzzük ezzel az ellenfeleket.
- Egyhónapos debreceni edzősködés, s az eddig lejátszott mérkőzések alapján megfogalmazódtak már az első benyomások?
- Egyszerre kaptam többet és kevesebbet is annál, amire előzetesen számítottam, összehasonlítva a férficsapatnál végzett munkával, úgy látom, hogy a nőknél könnyebb az edző munkája: nagyobb a játékosok befogadóképessége, többet várnak a szakvezetőktől, lehet velük közösen alkotni. Jó alapot ad az, hogy akarják a fejlődést, s ennek érdekében zokszó nélkül vállalják a kemény munkát. Más kérdés, hogy a férfiak körében eltöltött évek alapján technikailag-taktikailag képzettebb gárdához szokott az ember - de ez nem elsősorban a debreceniek hibája, hanem a két nem közötti színvonalkülönbségre utal.
- A közönség számára váratlan volt az MNK-mérkőzéseken nyújtott kiemelkedő teljesítmény. Vajon lehet-e az ott látottakból a jövőre vonatkozó következtetéseket levonni?
- A döntőbe jutásnak örülhetünk, hiszen reális számítás szerint az is elképzelhető lett volna, hogy csoportunkban nem elsőként, hanem negyedikként végzünk. Vétek lenne e sikert túlértékelni. Az MNK hétfőn kezdődő budapesti hatos döntőjében szoros eredményeket, tisztes helytállást várok a gárdától. A fő feladatunk a bajnokság, mely az idei magyarországi VB miatt sűrített menetrendszerint zajlik majd. Az alapvető kérdések már tavasszal tisztázódhatnak, hiszen a huszonkettőből tizenhárom fordulót ekkor rendeznek. Éppen ezért különösen fontos, hogy az idénykezdetre állandósítsuk a formánkat, hogy a lányok már az áprilisi mérkőzéseken tudásszinten alkalmazzák azokat az akcióelemeket, formációkat, melyeket most az edzéseken annyit gyakorolunk.
Miközben búcsúzkodunk, azt próbálom magamban sorbavenni, hogy Komáromi Ákos munkába állásával mennyi új dolgot kell majd megszoknia a DMVSC-mérkőzések közönségének. Újdonság, hogy változott a stílus, észrevehetően gyorsabb, színesebb lett a játék, s nyugalom honol a kispadon. Régebben nem lehetett a debreceni specialitások között említeni azt sem, hogy az egyik edző tanulni, konzultálni induljon a városban tevékenykedő kollégájához. Az NB I-es szakvezető most ezt teszi, s a beszélgetést követően az NB I. B-s D. Közútépítők gyakorlására készül - szemlélődni. Az otthoni telefon beszerelésére azért vár türelmetlenül, mert megkönnyíti érintkezését játékossal, klubvezetővel, a pesti szövetségi emberekkel, kollégákkal egyaránt. A szerkesztőségbe érkező megyei napilapokra azért vetett szemet, mert azokból részletesen lehet tájékozódni a csapat leendő ellenfeleiről. S noha ő ugyan már nyolc esztendeje szakedző, felesége ilyen jellegű tanulmányainak azért örül különösen, mert még szorosabb, egyértelműbb lesz otthon a sportággal való kapcsolat. Hiszen mondani sem kell: a Komáromi család életét a kézilabda tölti be. Úgy, ahogy a férj egykor a Dunaújvárosba való távozáskor elképzelte.
Árvay Sándor
Forrás: Hajdú-Bihari Napló
Vezetőedző adatlapja: sportstatisztika.com
november 17., 20:14
Kevesebb hibával, koncentráltabban játszott a Valcea, így a visszavágót is megnyerte és végül kettős győzelemmel jutott az Európa Liga csoportkörébe. A DVSC SCHAEFFLER búcsúzott a nemzetközi porondtól. Tovább...
november 16., 17:00
Kétgólos hátrányból vág neki a DVSC SCHAEFFLER a SCM Ramnicu Valcea elleni visszavágónak vasárnap 18 órakor a Hódosban. Tovább...
november 13., 19:44
Végig kiegyenlített mérkőzésen, komoly küzdelem árán, nagyon értékes két pontot szerzett a DVSC SCHAEFFLER Mosonmagyaróváron. Tovább...
november 12., 17:00
Szerdán a szezon egyik legfontosabb bajnokija vár Mosonmagyaróváron a DVSC SCHAEFFLER csapatára. A 17.30-kor kezdődő találkozót az M4Sport élőben közvetíti. Tovább...
november 10., 19:02
A hazai együttes a félidőben még öttel vezetett, de kőkemény munkával sikerült két gólra felzárkózni a végére. A továbbjutás kérdése teljesen nyitott, izgalmas lesz a visszavágó. Tovább...